Yanvarın 17-də Hədəf STARS kampusunda “Turan Balabilgə Akademiyası”nın fəaliyyətə başlaması münasibətilə təqdimat mərasimi keçirilib.
Akademiyanın elmi katibi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Elvin Əliyev bildirib ki, “Turan Balabilgə Akademiyası” Birinci Türkoloji Qurultayın 100 illiyi ərəfəsində-2025-ci il dekabrın 5-də Hədəf Liseyində təsis edilib. Türk dünyasının ortaq tarixi, dili, mədəniyyəti və elmi irsinin qorunması və təbliği, eləcə də məktəblilər arasında akademik və mədəni əlaqələrin gücləndirilməsi məqsədilə yaradılan akademiyanın təsis konfransında Azərbaycanla yanaşı Türkiyə, Qazaxıstan, Özbəkistan, Qırğızıstan, Şimali Kipr Türk Cümhuriyyəti və digər ölkələrdən olan elm və ictimaiyyət nümayəndələri iştirak ediblər.
Elvin Əliyev mərasim iştirakçılarına “Turan Balabilgə Akademiyası”nın fəxri və qurucu üzvləri barədə də ətraflı məlumat verib.
Hədəf Şirkətlər Qrupunun qurucu direktoru, “Turan Balabilgə Akademiyası”nın prezidenti, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Şəmil Sadiq tədbirdə iştirak edən elm və ictimaiyyət nümayəndələrini, valideynləri, akademiyanın ilk balabilgələrini səmimi salamlayaraq onlara təbriklərini çatdırıb. O bildirib ki, milli kimliyinə bağlı, müasir düşüncəli, texnoloji biliklərə və mənəvi dəyərlərə malik türk gənci modelinin formalaşdırılması “Turan Balabilgə Akademiyası”nın əsas prioritetləri sırasındadır. Qeyd edilib ki, akademiya fəaliyyətini könüllülük, bərabərlik və akademik azadlıq prinsipləri əsasında həyata keçirir.
“Prezident İlham Əliyevin ‘Bizim ailəmiz Türk dünyasıdır’ tezisi əsas götürülərək tarixini bilən, gələcəyi quran, bəşəri elmə inteqrasiya olmağı bacaran nəsil yetişdirmək bizim həm ziyalı, həm də vətəndaşlıq borcumuzdur”, — deyən Şəmil Sadiq layihənin koordinatorları Gövhər Məhərrəmovaya və Səma Məstəliyevaya səmərəli fəaliyyətlərinə görə təşəkkür edib.
Türkiyə İqtisadi, Siyasi və Strateji Araşdırmalar Mərkəzinin (TESAM) xarici əlaqələr üzrə sədr müavini Talha Zeytinci çıxış edərək Hədəf Şirkətlər Qrupunun elm, təhsil və mədəniyyət sahəsində həyata keçirdiyi uğurlu fəaliyyətlərdən danışıb, Türk dünyasının birliyi, bilik və təhsildə güclənməsi istiqamətindəki təşəbbüslərə görə Hədəf Şirkətlər Qrupunun qurucu direktoru Şəmil Sadiqə minnətdarlığını bildirib.
Daha sonra “Turan Balabilgə Akademiyası”na balabilgələrin seçim prosedurları ilə bağlı slayd-təqdimat nümayiş etdirilib. Akademiyanın elmi rəhbərləri, bölmə rəhbərləri olan balabilgələr və iştirakçı üzvlər tədbir iştirakçılarına təqdim olunub. Bildirilib ki, akademiya 6 bölmə üzrə fəaliyyət göstərəcək. Üç aylıq kurs və təlimlərdən sonra məzunlara diplom və sertifikatlar təqdim ediləcək, onlar “Uşaq simpoziumu”nda iştirak hüququ qazanacaqlar. Akademiyanın fəaliyyətinin digər Türk dünyası ölkələrindən olan üzv və rəhbərlərin cəlbi ilə daha da genişləndirilməsi nəzərdə tutulur. Vurğulanıb ki, bölmələrin elmi rəhbərləri öz sahələri üzrə peşəkar elm və ictimai xadimlərdir.
Belə ki, “Fizika və Riyaziyyat” bölməsinin elmi rəhbəri Qalib Şərifov, “Kimya, Biologiya və Həyat Elmləri” bölməsinin elmi rəhbəri Fətəli Hüseynov, “Süni Zəka və Data Elmi” bölməsinin elmi rəhbəri Məmməd Məmmədov, “Maliyyə və biznes savadlılığı” bölməsinin rəhbərləri İlqar İbrahimov və Vasif Əliyev, “Tarix və Mədəniyyət” bölməsinin elmi rəhbəri Dilqəm Əhməd, “Yaradıcı yazarlıq” bölməsinin elmi rəhbəri isə Ramil Əhməddir. Balabilgələrdən Bətulə Abdulzadə “Kimya, Biologiya və Həyat Elmləri” bölməsinə, İbrahim Əzizli və Şəhla Xankişiyeva “Fizika və Riyaziyyat” bölməsinə, Araz Vəlizadə və Abbas Abdulzadə “Tarix və Mədəniyyət” bölməsinə, Əli Mirzəliyev “Süni Zəka və Data Elmi” bölməsinə, Murad Həsənli “Maliyyə və biznes savadlılığı” bölməsinə, İnci Sadiqova isə “Yaradıcı yazarlıq” bölməsinə rəhbərlik edəcəklər.
Mərasimdə çıxış edən elmi rəhbərlər təlim proqramları və planlaşdırma prosesi barədə məlumat verərək bu təşəbbüsün bilikli, vətənpərvər və məsuliyyətli gənclərin yetişdirilməsi baxımından mühüm əhəmiyyət daşıdığını vurğulayıblar.
Sonda xatirə fotosu çəkdirilib, elmi rəhbərlərlə əməkdaşlıq müqavilələri imzalanıb. Hədəf STARS kampusunun auditoriyalarında “Turan Balabilgə Akademiyası”nın təlimlərinə start verilib, ilk araşdırmalara başlanılıb.

17 января в кампусе Hedef STARS состоялась церемония презентации по случаю начала деятельности Академии «Туран Балабильгя».
Ученый секретарь Академии, доктор философии по истории Эльвин Алиев сообщил, что Академия «Туран Балабильгя» была учреждена 5 декабря 2025 года в лицее Hedef в преддверии 100-летия Первого тюркологического съезда. В учредительной конференции академии, созданной с целью защиты и пропаганды общей истории, языка, культуры и научного наследия тюркского мира, а также укрепления академических и культурных связей между школьниками, приняли участие представители науки и общественности из Азербайджана, Турции, Казахстана, Узбекистана, Кыргызстана, Турецкой Республики Северного Кипра и других стран.
Эльвин Алиев также предоставил участникам подробную информацию о почетных и учредительных членах академии.
Учредительный директор Группы компаний Hedef, президент Академии «Туран Балабильгя», доктор философии по филологии, доцент Шамиль Садиг искренне поприветствовал и поздравил участвующих в мероприятии представителей науки и общественности, родителей и первых «балабильгя» (юных исследователей) академии. Он отметил, что формирование модели тюркской молодежи, привязанной к своей национальной идентичности, обладающей современным мышлением, технологическими знаниями и духовными ценностями, является одним из основных приоритетов академии. Было подчеркнуто, что академия осуществляет свою деятельность на принципах добровольности, равенства и академической свободы.
«Взяв за основу тезис Президента Ильхама Алиева "Наша семья — это тюркский мир", наш долг как интеллигенции и граждан — воспитать поколение, знающее свою историю, созидающее будущее и способное интегрироваться в мировую науку», — сказал Шамиль Садиг, выразив благодарность координаторам проекта Говхар Магеррамовой и Саме Масталиевой за их эффективную деятельность.
Заместитель председателя по внешним связям Центра экономических, политических и стратегических исследований Турции (TESAM) Талха Зейтинджи в своем выступлении рассказал об успешной деятельности Группы компаний Hedef в области науки, образования и культуры, поблагодарив Шамиля Садига за инициативы по объединению тюркского мира и усилению роли знаний и образования.
Затем была продемонстрирована слайд-презентация о процедурах отбора в Академию «Туран Балабильгя». Участникам мероприятия были представлены научные руководители, «балабильгя», являющиеся руководителями отделов, и члены-участники. Было отмечено, что академия будет работать по 6 направлениям. После трехмесячных курсов и тренингов выпускникам будут вручены дипломы и сертификаты, они получат право на участие в «Детском симпозиуме». Деятельность академии планируется расширять за счет привлечения членов и руководителей из других стран тюркского мира. Было подчеркнуто, что научные руководители отделов являются профессиональными деятелями науки и общественности в своих областях.
Так, научным руководителем секции «Физика и математика» является Галиб Шарифов, «Химия, биология и науки о жизни» — Фатали Гусейнов, «Искусственный интеллект и Data Science» — Мамед Мамедов, руководителями секции «Финансы и бизнес-грамотность» — Ильгар Ибрагимов и Васиф Алиев, секции «История и культура» — Дильгам Ахмед, а секции «Творческое письмо» — Рамиль Ахмед. Среди «балабильгя» отделами будут руководить: Бетуля Абдулзаде (Химия, биология и науки о жизни), Ибрагим Азизли и Шахла Ханкишиева (Физика и математика), Араз Велизаде и Аббас Абдулзаде (История и культура), Али Мирзалиев (ИИ и Data Science), Мурад Гасанли (Финансы и бизнес-грамотность) и Инджи Садигова (Творческое письмо).
Выступившие на церемонии научные руководители проинформировали о программах обучения и процессе планирования, подчеркнув важность этой инициативы для воспитания грамотной, патриотичной и ответственной молодежи.
В завершение было сделано памятное фото и подписаны договоры о сотрудничестве с научными руководителями. В аудиториях кампуса Hedef STARS стартовали тренинги Академии «Туран Балабильгя» и начались первые исследования.