Hədəf Steam liseyinin şagirdləri MEK-ə ekskursiya ediblər
XQ xəbər verir ki, ekskursiyanın məqsədi Hədəf Steam liseyində keçirilən “Ayın kitabı” layihəsi çərçivəsində I yarımil üzrə aktiv balabilgələrin elm, informasiya resursları və kitabxana ənənələri barədə məlumatlandırılması, onların araşdırma bacarıqlarının inkişafına dəstək göstərmək və kitabxananın fəaliyyətini daha yaxından tanıtmaq olub.
Öncə ziyarətçilərə kitabxananın fəaliyyəti, zəngin kitab fondu, nadir nəşrlər toplusu, elektron resurslar, rəqəmsallaşdırma prosesi və müasir kitabxana-informasiya xidmətləri barədə geniş məlumat verilib.
Qonaqlar kitabxana ilə tanışlığa Sərgi salonundan başlayıblar. Şagirdlər  Ümummilli Lider Heydər Əliyev, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevaya həsr olunmuş guşələr və digər sərgilərlə tanış olublar, həmçinin salonda nümayiş etdirilən AMEA əməkdaşlarının müəllifi olduğu təsviri sənət nümunələrinə baxıblar. MEK könüllülərinin “Şəhərsalma və Memarlıq İli”nə töhfə olaraq hazırladığı MEK-in binasının maketi balabilgələr tərəfindən maraqla qarşılanıb.
Daha sonra şagirdlər AMEA-nın 15 təsisçisinin büstlərini ziyarət edib, onların Azərbaycan elminə verdiyi töhfələr haqqında məlumat alıblar. 44 günlük Vətən müharibəsindən sonra MEK-də fəaliyyətə başlayan Qarabağ müharibəsi qəhrəmanları fondu, Nadir kitablar fondu, o cümlədən Akademiklər elektron zalı, Diplomatik fondu ilə tanışlıq olub.
Sonda ekskursiya iştirakçıları MEK-də elmi araşdırmalar üçün yaradılan geniş imkanlarla tanış olaraq kitabxana rəhbərliyinə və əməkdaşlarına göstərilən qonaqpərvərlik üçün təşəkkür ediblər.

В Центральной научной библиотеке (ЦНБ) Национальной академии наук Азербайджана (НАНА) были проведены традиционные Дни открытых дверей.
Среди посетителей библиотеки в эти дни были и ученики лицея Hədəf STEAM.
Как сообщает XQ, целью экскурсии в рамках проекта «Книга месяца», реализуемого в лицее Hədəf STEAM, стало информирование наиболее активных учеников первого полугодия о науке, информационных ресурсах и библиотечных традициях, содействие развитию их исследовательских навыков, а также более близкое знакомство с деятельностью библиотеки.
Вначале посетителям была предоставлена подробная информация о деятельности библиотеки, её богатом книжном фонде, коллекции редких изданий, электронных ресурсах, процессе оцифровки и современных библиотечно-информационных услугах.
Знакомство с библиотекой гости начали с Выставочного зала. Ученики ознакомились с экспозициями, посвящёнными Общенациональному лидеру Гейдару Алиеву, Президенту Азербайджанской Республики Ильхаму Алиеву и Первому вице-президенту Мехрибан Алиевой, а также с другими выставками. Кроме того, они осмотрели представленные в зале образцы изобразительного искусства, авторами которых являются сотрудники НАНА. Макет здания ЦНБ, подготовленный волонтёрами библиотеки в качестве вклада в «Год градостроительства и архитектуры», вызвал большой интерес у школьников.
Затем учащиеся посетили бюсты 15 основателей НАНА и получили информацию об их вкладе в развитие азербайджанской науки. Также они ознакомились с Фондом героев Карабахской войны, начавшим свою деятельность в ЦНБ после 44-дневной Отечественной войны, Фондом редких книг, Электронным залом академиков и Дипломатическим фондом.
В завершение экскурсии её участники ознакомились с широкими возможностями, созданными в ЦНБ для проведения научных исследований, и выразили благодарность руководству и сотрудникам библиотеки за оказанное гостеприимство.