Hədəf Steam liseyinin şagirdləri MEK-ə ekskursiya ediblər
XQ xəbər verir ki, ekskursiyanın məqsədi Hədəf Steam liseyində keçirilən “Ayın kitabı” layihəsi çərçivəsində I yarımil üzrə aktiv balabilgələrin elm, informasiya resursları və kitabxana ənənələri barədə məlumatlandırılması, onların araşdırma bacarıqlarının inkişafına dəstək göstərmək və kitabxananın fəaliyyətini daha yaxından tanıtmaq olub.
Öncə ziyarətçilərə kitabxananın fəaliyyəti, zəngin kitab fondu, nadir nəşrlər toplusu, elektron resurslar, rəqəmsallaşdırma prosesi və müasir kitabxana-informasiya xidmətləri barədə geniş məlumat verilib.
Qonaqlar kitabxana ilə tanışlığa Sərgi salonundan başlayıblar. Şagirdlər  Ümummilli Lider Heydər Əliyev, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevaya həsr olunmuş guşələr və digər sərgilərlə tanış olublar, həmçinin salonda nümayiş etdirilən AMEA əməkdaşlarının müəllifi olduğu təsviri sənət nümunələrinə baxıblar. MEK könüllülərinin “Şəhərsalma və Memarlıq İli”nə töhfə olaraq hazırladığı MEK-in binasının maketi balabilgələr tərəfindən maraqla qarşılanıb.
Daha sonra şagirdlər AMEA-nın 15 təsisçisinin büstlərini ziyarət edib, onların Azərbaycan elminə verdiyi töhfələr haqqında məlumat alıblar. 44 günlük Vətən müharibəsindən sonra MEK-də fəaliyyətə başlayan Qarabağ müharibəsi qəhrəmanları fondu, Nadir kitablar fondu, o cümlədən Akademiklər elektron zalı, Diplomatik fondu ilə tanışlıq olub.
Sonda ekskursiya iştirakçıları MEK-də elmi araşdırmalar üçün yaradılan geniş imkanlarla tanış olaraq kitabxana rəhbərliyinə və əməkdaşlarına göstərilən qonaqpərvərlik üçün təşəkkür ediblər.

Traditional “Open Door” days were held at the Central Scientific Library (CSL) of the Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS).
Among the visitors to the library during these days were students of the Hədəf STEAM Lyceum.
According to XQ, the purpose of the excursion was to inform the most active students of the first semester within the framework of the “Book of the Month” project implemented at Hədəf STEAM Lyceum about science, information resources, and library traditions, to support the development of their research skills, and to introduce them more closely to the library’s activities.
First, the visitors were provided with detailed information about the library’s activities, its rich book collection, rare publications, electronic resources, the digitization process, and modern library and information services.
The guests began their tour of the library in the Exhibition Hall. The students became acquainted with sections dedicated to National Leader Heydar Aliyev, the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, and First Vice-President Mehriban Aliyeva, as well as other exhibitions. They also viewed works of visual art created by ANAS employees displayed in the hall. A model of the CSL building prepared by CSL volunteers as a contribution to the “Year of Urban Planning and Architecture” was met with great interest by the students.
Later, the students visited the busts of the 15 founders of ANAS and received information about their contributions to Azerbaijani science. They were also introduced to the Karabakh War Heroes Fund, which began operating at the CSL after the 44-day Patriotic War, the Rare Books Fund, as well as the Academicians’ Electronic Hall and the Diplomatic Fund.
At the end of the excursion, the participants became familiar with the extensive opportunities created at the CSL for scientific research and expressed their gratitude to the library management and staff for their hospitality.