Fevralın 26-da – Xocalı şəhidlərinin anım günündə Hədəf Şirkətlər Qrupu və Abşeron Rayon İcra Hakimiyyətinin birgə həyata keçirdiyi “Bir şəhidin kitabı” esse-yazı müsabiqəsinin qalibləri mükafatlandırılıb.
Tədbir başlamazdan əvvəl Vətən uğrunda canından keçən qəhrəman şəhidlərin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib, Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilib.
Tədbirdə Hədəf Liseylərinin icraçı direktoru Nizami Hüseynov, Abşeron Rayon İcra Hakimiyyətinin Ərazi-təşkilat və ictimai-siyasi məsələlər şöbəsinin müdiri Gülnar Rəhimova, şəhid Təbriz İsayevin həyat yoldaşı Aygün İsayeva, valideyn Ceyhun Salmanov çıxış ediblər. Çıxışlarda şəhidlərin əziz xatirəsinin daim uca tutulmasının hər bir vətəndaşın mənəvi borcu olduğu vurğulanıb.
Qeyd olunub ki, Müzəffər Ali Baş Komandan, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin liderliyi ilə ordumuzun 44 günlük Vətən müharibəsində qazandığı möhtəşəm Qələbə tariximizin ən şanlı səhifələrindən biridir. Bu Zəfərin Qarabağa və Şərqi Zəngəzura Böyük Qayıdışın əsasını qoyduğu, işğaldan azad edilmiş torpaqlara yeni həyat və dirçəliş gətirdiyi xüsusi qeyd edilib. Günahsız Xocalı şəhidlərinin qisasının ordumuz tərəfindən döyüş meydanında alındığı xüsusi vurğulanıb.
Bildirilib ki, artıq bir neçə ildir Hədəf Liseyində ardıcıl şəkildə həyata keçirilən “Bir şəhidin kitabı” layihəsi gənc nəslin vətənpərvərlik ruhunda formalaşmasına mühüm töhfə verir. Bu il layihəyə 60 nəfəri Abşeron rayon məktəblərindən olmaqla ümumilikdə 75 şagird qoşulub, şəhidlərimizə həsr olunan onlarla hekayə və kitab, eyni zamanda elektron kitab hazırlanıb. Kitabların ideyası, mətnləri və tərtibatı şagirdlərin öz zəhməti və yaradıcılığı əsasında ərsəyə gəlib.
Tədbir çərçivəsində məktəblilər tərəfindən ədəbi-bədii kompozisiyalar təqdim olunub, qəhrəmanlıq ruhunda şeirlər səsləndirilib, vətənpərvərlik mahnıları ifa edilib, səhnəciklər nümayiş etdirilib. Çapdan çıxan kitabların sərgisi iştirakçılar tərəfindən maraqla qarşılanıb.
Sonda müsabiqədə qalib gələn və həvəsləndirici yerləri tutan məktəblilərə diplom, hədiyyə və plaketlər təqdim edilib, xatirə şəkli çəkdirilib. Tədbir iştirakçıları bir daha vurğulayıblar ki, şəhidlərin əziz xatirəsi xalqımızın yaddaşında əbədi yaşayacaq və gələcək nəsillər üçün örnək olacaq.

Победители конкурса «Книга одного шехида» награждены
26 февраля — в День памяти жертв Ходжалинской трагедии — состоялась церемония награждения победителей конкурса эссе «Книга одного шехида», совместно организованного Группой компаний «Hədəf» и Исполнительной властью Абшеронского района.
Перед началом мероприятия светлая память героических шехидов, отдавших свои жизни за Родину, была почтена минутой молчания, после чего прозвучал Государственный гимн Азербайджанской Республики.
На мероприятии выступили исполнительный директор лицеев «Hədəf» Низами Гусейнов, заведующая отделом территориальной организации и общественно-политических вопросов Исполнительной власти Абшеронского района Гюльнар Рагимова, супруга шехида Тебриза Исаева Айгюн Исаева, а также родитель Джейхун Салманов. В своих выступлениях они подчеркнули, что сохранение светлой памяти шехидов является нравственным долгом каждого гражданина.
Было отмечено, что блестящая Победа, одержанная нашей армией в ходе 44-дневной Отечественной войны под руководством Победоносного Верховного Главнокомандующего, Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева, является одной из самых славных страниц нашей истории. Особо подчеркивалось, что эта Победа заложила основу Великого возвращения в Карабах и Восточный Зангезур, принесла новую жизнь и возрождение на освобожденные территории. Также было отмечено, что месть за невинных жертв Ходжалы была взята нашей армией на поле боя.
Сообщалось, что проект «Книга одного шехида», который на протяжении нескольких лет последовательно реализуется в лицее «Hədəf», вносит важный вклад в воспитание подрастающего поколения в духе патриотизма. В этом году в проекте приняли участие 75 учащихся, из которых 60 — из школ Абшеронского района. Были подготовлены десятки рассказов и книг, посвящённых нашим шехидам, а также электронная книга. Идеи, тексты и оформление книг были созданы благодаря труду и творческому подходу самих учащихся.
В рамках мероприятия школьники представили литературно-художественные композиции, прочитали стихи в героическом духе, исполнили патриотические песни и показали сценические постановки. Выставка изданных книг вызвала большой интерес у участников.
В завершение мероприятия победителям и призёрам конкурса были вручены дипломы, подарки и памятные плакеты, после чего были сделаны памятные фотографии. Участники мероприятия ещё раз подчеркнули, что светлая память шехидов будет вечно жить в памяти нашего народа и служить примером для будущих поколений.