Yanvarın 13-də Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universiteti (ADPU) ilə Hədəf Şirkətlər Qrupu arasında əməkdaşlıq haqqında memorandum imzalanıb.
İmzalanma mərasimində çıxış edən Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin rektoru, professor Cəfər Cəfərov qarşılıqlı birgə fəaliyyətin əhəmiyyətinə toxunaraq bildirib ki, bu istiqamətdə həyata keçirilən işlər ölkəmizdə pedaqoji təhsil siyasətinin müasir dövrün tələblərinə uyğun şəkildə icrasına, innovativ düşüncəyə malik, bilikli kadrların hazırlanmasına mühüm töhfə verir. Rektor Hədəf Şirkətlər Qrupunun bu sahədəki fəaliyyəti və təşəbbüslərini yüksək qiymətləndirib.
Hədəf Şirkətlər Qrupunun qurucu direktoru, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Şəmil Sadiq göstərilən diqqət və hörmətə görə təşəkkür edib, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universiteti ilə bir neçə ildir davam edən əməkdaşlıq əlaqələrinin bu memorandumla rəsmi səviyyəyə yüksəlməsinin önəmini vurğulayıb. O bildirib ki, 26–27 yanvar tarixlərində keçiriləcək “Hədəfdə STEAM 8” beynəlxalq təlim-treninqi də ADPU ilə birgə təşkil olunacaq. Qeyd edilib ki, bu beynəlxalq platforma növbəti dəfə təhsil sahəsində çalışan ekspertləri, müəllimləri və tədqiqatçıları bir araya gətirəcək, yeni elmi yanaşmaların müzakirəsi üçün imkan yaradacaq, eyni zamanda bir sıra xarici ölkələrdən olan təlimçi və ekspertlər tədbirdə iştirak edəcəklər.
Şəmil Sadiq vurğulayıb ki, imzalanan sənəd hər iki qurumun beynəlxalq təhsil müstəvisində birgə fəaliyyətinə hüquqi əsas yaratmaqla yanaşı, dövlət-özəl tərəfdaşlığının uğurlu nümunələrindən biridir.
Daha sonra Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin rektoru, professor Cəfər Cəfərov və Hədəf Şirkətlər Qrupunun qurucu direktoru, dosent Şəmil Sadiq əməkdaşlıq memorandumunu imzalayıblar.
Memorandum təhsil, elmi-tədqiqat, təcrübə, kadr hazırlığı və STEAM istiqamətləri üzrə əməkdaşlığın hüquqi çərçivəsini müəyyən etməklə yanaşı, pedaqoji ixtisaslar üzrə təhsil alan tələbələrin praktik bacarıqlarının inkişaf etdirilməsi, onların əmək bazarının tələblərinə uyğun kadrlar kimi yetişdirilməsi, STEAM əsaslı təhsil modelinin inkişafı, müasir təcrübə və metodikaların birgə tətbiqi, eləcə də universitetlə Hədəf Şirkətlər Qrupu arasında elmi-metodik, praktiki və innovativ layihələrin həyata keçirilməsinə xidmət edəcək.

Подписан меморандум о сотрудничестве между АГПУ и Группой компаний «Hədəf»
13 января состоялось подписание меморандума о сотрудничестве между Азербайджанским государственным педагогическим университетом (АГПУ) и Группой компаний «Hədəf».
Выступая на церемонии подписания, ректор АГПУ, профессор Джафар Джафаров, отметил значимость совместной деятельности. Он подчеркнул, что работа в этом направлении вносит важный вклад в реализацию политики педагогического образования в соответствии с современными требованиями и подготовку квалифицированных кадров с инновационным мышлением. Ректор высоко оценил деятельность и инициативы Группы компаний «Hədəf» в этой сфере.
Учредитель и директор Группы компаний «Hədəf», доктор философии по филологии, доцент Шамиль Садиг поблагодарил за проявленное внимание и подчеркнул важность вывода многолетнего сотрудничества с АГПУ на официальный уровень. Он сообщил, что международный тренинг «Hədəfdə STEAM 8», который пройдет 26–27 января, также будет организован совместно с АГПУ. Было отмечено, что эта международная платформа в очередной раз соберет экспертов в области образования, учителей и исследователей для обсуждения новых научных подходов, а в мероприятии примут участие тренеры и эксперты из ряда зарубежных стран.
Шамиль Садиг подчеркнул, что подписанный документ не только создает правовую базу для совместной деятельности в международном образовательном пространстве, но и является успешным примером государственно-частного партнерства.
Затем ректор АГПУ Джафар Джафаров и директор Группы компаний «Hədəf» Шамиль Садиг подписали меморандум о сотрудничестве.
Меморандум определяет правовые рамки взаимодействия в области образования, научных исследований, практики, подготовки кадров и направления STEAM. Документ также предусматривает развитие практических навыков студентов педагогических специальностей, их подготовку в качестве кадров, отвечающих требованиям рынка труда, развитие модели образования на базе STEAM, совместное применение современных методик, а также реализацию научно-методических и инновационных проектов.