Sumqayıtda kitab sərgisi keçirilib
HədəfLiseyi xəbər verir ki, dekabrın 5-7-də Sumqayıt Kimyaçı Mədəniyyət Sarayında V Sumqayıt Kitab Sərgisi keçirilib.
Sərgi Azərbaycan Nəşriyyatlar Assosiasiyası İctimai Birliyi, Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi və Sumqayıt Şəhər İcra Hakimiyyətinin birgə təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Sərgiyə 30-dan çox nəşriyyat, 40-a yaxın yazıçı qatılıb.
Sərginin açılış mərasimində Mədəniyyət Nazirliyinin Kitab sənayesi şöbəsinin əməkdaşı Xəyal Məmmədov, millət vəkili Mehriban Vəliyeva, həmçinin Turan Balabilgə Akademiyasının təsis iclasında iştirak üçün ölkəmizə səfərə gələn Türkiyə, Qazaxıstan, Özbəkistan və Qırğızıstanın elm adamları və rəsmi nümayəndələri iştirak ediblər.
Açılış mərasimində Azərbaycan Nəşriyyatlar Assosiasiyası İctimai Birliyinin sədri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Şəmil Sadiq, Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin kitab sənayesi şöbəsinin rəhbəri Vasif Qurbanzadə, Qazaxıstanda yerləşən Turan Akademiyasının prezidenti, professor Rahman Alşanov, Sumqayıtdan olan deputat Mehriban Vəliyeva, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin Sumqayıt filialının Poeziya bölməsinin rəhbəri İbrahim İlyaslı və Prezident təqaüdçüsü, şair, əməkdar müəllim Ofeliya Babayeva çıxış ediblər.
Sərgi çərçivəsində V Kitabqurdu Sumqayıt Məktəblilərinin Oxu Marafonunun mükafatlandırılma mərasimi keçirilib. Mərasimdə Kitabqurdu Marafonu layihəsinin rəhbəri, “XAN Nəşriyyatı”nın direktoru Səbuhi Şahmursoy, marafonun sponsoru AMAL Xeyriyyə Cəmiyyətinin rəhbəri Rüfət Mirzəyev çıxış edib. Mərasimdə imtahanda ən çox bal toplayan məktəblilər mükafatlandırılıblar. I yeri Yusifzadə Leyla Müşfiq qızı, II yeri Babayev Fərid Elnur oğlu, III yerləri Məmmədov Möhsün İsmayıl oğlu, Cavadzadə Kürşən Tural qızı, Rəhimli Söhbət Beyrək oğlu qazanıblar.

В Сумгайыте прошла книжная ярмарка
По сообщению Лицея Hədəf, 5–7 декабря во Дворце культуры химиков в Сумгайыте состоялась V Сумгайытская книжная ярмарка.
Ярмарка была организована совместно Общественным объединением Ассоциации издателей Азербайджана, Министерством культуры Азербайджанской Республики и Исполнительной властью города Сумгайыт.
В ярмарке приняли участие более 30 издательств и около 40 писателей.
В открытии мероприятия участвовали сотрудник отдела книжной индустрии Министерства культуры Хаял Мамедов, депутат Милли Меджлиса Мехрибан Велиева, а также учёные и официальные представители Турции, Казахстана, Узбекистана и Кыргызстана, прибывшие в нашу страну для участия в учредительном собрании Академии Туран-Балабилга.
На открытии выступили председатель Общественного объединения Ассоциации издателей Азербайджана, кандидат филологических наук Шамиль Садыг, руководитель отдела книжной индустрии Министерства культуры Васиф Курбанзаде, президент казахстанской Академии Туран профессор Рахман Алшанов, депутат от Сумгайыта Мехрибан Велиева, руководитель поэтического отдела Сумгайытского филиала Союза писателей Азербайджана Ибрагим Ильяслы, а также стипендиат Президента, поэт, заслуженный учитель Офелия Бабаева.
В рамках ярмарки состоялась церемония награждения победителей V читательского марафона «Kitabqurdu» среди сумгайытских школьников.
На мероприятии выступили руководитель проекта марафона и директор издательства «XAN» Сабухи Шахмурсой и спонсор марафона, глава Благотворительного общества AMAL Руфат Мирзаев.
Ученики, набравшие самые высокие баллы по итогам экзамена, были награждены:
1-е место — Лейла Юсифзада (дочь Мушвига)
2-е место — Фарид Бабаев (сын Эльнура)
3-и места — Мехсун Мамедов (сын Исмаила), Куршан Джавадзада (дочь Турала), Сёхбат Рагимли (сын Бейрека).