İnteraktiv Elm Muzeyi
Muzeyin ideya müəllifi, liseyin qurucusu və direktoru, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Şəmil Sadiqdir. Təhsil müəssisəsində 200 kvadratmetr sahəsi olan qapalı məkan muzey üçün ayrılmışdır.
Muzeyin qurucusu və interaktiv təcrübələrin ideya müəllifi, həmçinin muzeyin nəzdində fəaliyyət göstərəcək elmi klubun rəhbəri tanınmış mühəndis Elçin Abbasovdur. O həm də muzeydəki təcrübələri hazırlayır.
STEM təhsili adı altında bir çox hallarda mühəndislik və texnologiyanın yarandığı zəminin təbiət elmləri, riyaziyyat və informatika olduğu unudulur, sadəcə son mərhələ, bəzi hazır hissələrdən müəyyən layihələr ortaya çıxarmaqla əvvəlcədən bilinən nəticələrə gəlmək üzərində dayanılır, fundamental elmlərin əsas prinsip və qanunlarını dərindən öyrətmək yaddan çıxır.
Məhz bu prinsiplərin işləməsini konkret təcrübələr üzərində göstərmək üçün fənn laboratoriyaları ilə birlikdə liseydə elm muzeyinin də qurulması qərara alınıb. Hazır məhsulları alıb muzeydə quraşdırmaq və onları şagirdlərə toxunmadan, uzaqdan nümayiş etdirmək əvəzinə, yerli imkanlarla və dinamik eksponentlər hazırlamağa üstünlük verilib. Beləliklə, şagirdlər dinamik eksponentlərə toxuna, kinematika, dinamika, elektromaqnetizm, termodinamika, optika və digər sahələrdəki prinsipləri və qarşılıqlı çevrilmələri müşahidə edə biləcəklər.
Muzeyin birinci mərhələsinin açılışının apreldə keçirilməsi nəzərdə tutulur. Açılış günü və həmin tarixdən etibarən şagirdlər muzeyi ziyarət edə, muzey bələdçisindən təcrübələr, qanunlar və çevrilmələr haqqında məlumat ala bilərlər. Liseyin rəhbərliyi əmindir ki, İnteraktiv Elm Muzeyini ziyarət etmək şagirdlər üçün unudulmaz təcrübə olacaq və onları elmlə daha dərindən maraqlanmağa həvəsləndirəcək.

Идея музея принадлежит основателю и директору лицея, доктору философии по филологии Шамилю Садыгу. В образовательном учреждении для музея выделена закрытая площадь в 200 квадратных метров.
Создателем музея и автором идеи интерактивных экспериментов, а также руководителем научного клуба, который будет работать при музее, является известный инженер Эльчин Аббасов. Он также разрабатывает эксперименты, представленные в музее.
Под лозунгом STEM-образования часто забывается, что основой инженерии и технологий являются естественные науки, математика и информатика. Упор делается на получение заранее известных результатов путем создания определенных проектов из готовых деталей, игнорируя глубокое изучение основополагающих принципов и законов фундаментальных наук.
Именно для того, чтобы наглядно продемонстрировать работу этих принципов на конкретных экспериментах, было принято решение создать музей науки наряду с предметными лабораториями в лицее. Вместо того чтобы покупать готовые экспонаты и демонстрировать их ученикам на расстоянии, не позволяя к ним прикасаться, было принято решение разрабатывать динамические экспонаты с использованием местных ресурсов. Таким образом, учащиеся смогут взаимодействовать с динамическими экспонатами, наблюдая принципы и взаимодействия в таких областях, как кинематика, динамика, электромагнетизм, термодинамика, оптика и другие.
Открытие первой фазы музея планируется на апрель. В день открытия и после него учащиеся смогут посещать музей, где гид будет предоставлять информацию об экспериментах, законах и превращениях. Руководство лицея уверено, что посещение Интерактивного музея науки станет незабываемым опытом для учащихся и вдохновит их на более глубокое изучение науки.