“Sən şagird ol mən müəllim!” layihəsi
Hədəf STEAM Liseyində tədrisdə yeniliklərdən biri olan "Sən şagird ol mən müəllim!" layihəsidir ki, balabilgələrin bir-birini anlaması, dəyərləndirməsi, balabilgə – müəllim münasibətlərinin inkişafı və balabilgələrə empatiya duyğusunun aşılanması, komanda işi anlayışının yaranmasına xidmət məqsədilə yaranan balabilgədən–balabilgəyə yanaşmasıdır.
2024-2025-ci tədris ilində layihənin ilk Bilgə müəllimi 2A3 sinif balabilgəsi Fatimə Cəfərli oldu. Bilgə müəllim öz balabilgələrinə STEAM texnologiya fənnindən dərs təqdim etdi.
Əvvəlcə, mövzu "mBlock"u, "mBlock" proqramında istifadə olunan blokları, hər bir blokun daxilində yerləşən idarəetmə bölməsini izah etdi. Daha sonra blokların köməkliyi ilə avtomobillərin hərəkəti animasiyasını sərbəst şəkildə yığdı, əlavə səsləndirmə üçün səs blokları, fondan istifadə etdi.
İzahlardan sonra balabilgələrə iş üsullarından fərdi iş, cütlərlə iş şəklində tapşırıqlar təqdim edərək öyrətdiklərini tətbiq etmələrinə köməklik göstərdi.
Qeyd etmək istərdik ki, Bilgə müəllim öz fənn müəllimi ilə daim əlaqədə olmalı, məsləhət və təklifləri qeydə almalıdır. Öyrəndikləri öyrədən BİLGƏ MÜƏLLİM sayəsində uğurlu nəticə alan balabilgələr həm əyləndilər, həm öyrəndilər!
Layihəmizin məqsədi:
• Balabilgələrin kiçik yaşlarından etibarən özlərini ifadə edə bilmələri;
• Fənnə maraq oyatmaq və adaptasiya yaratmaq;
• Öhdəlik və məsuliyyətlərini dərk etmələrinə dəstək olmaq;
• Sosial aktivlik;
• Özgüvənin formalaşdırılması;
• Müasir dövrün texnologiyalarından istifadə edə bilmə bacarığının yaradılması;
• Liseyə xas "STEAM" ifadəsininin mənasını dərindən inkişaf etdirmək;
• "Sən yox siz, mən yox biz!" ifadəsindən yola çıxaraq balabilgələrdə "zəif-güclü" ifadəsinin bir kənara qoyulub hər kəsin bu layihədə iştirakını təmin etməkdir.

Одной из новых инициатив в обучении Лицея STEAM «Хадаф» является проект «Будь учеником, а я буду учителем!», направленный на взаимопонимание и уважение среди учеников, укрепление отношений между учениками и учителями, привитие чувства эмпатии и поощрение командной работы. Это подход, где малыши обучаются друг у друга.
В учебном году 2024-2025 первая «Мудрый Учитель» — Фатиме Джафарли из класса 2A3. Как «Мудрый Учитель», она представила урок по предмету STEAM технологии своим одноклассникам. Вначале она объяснила тему "mBlock", подробно рассказав о блоках, используемых в программе mBlock, и настройках управления каждого блока. Затем она продемонстрировала, как собрать анимацию движения автомобилей с использованием блоков, звуковых блоков и фона.
После объяснений она предложила одноклассникам задания для индивидуальной и парной работы, помогая им применять усвоенное на практике. Она тесно сотрудничала с учителем, записывая советы и предложения для улучшения преподавания. Благодаря «Мудрому Учителю», ученики не только достигли успеха, но и получили удовольствие от процесса обучения!