Hədəf STEAM liseyinin Nəsimi korpusunda “Beynəlxalq Məktəb Kitabxanaları günü” keçirildi.
Tədbiri filialın kitabxana rəhbəri Zəkiyyə Məmmədova açıq elan etdi və günün mahiyyəti, necə yaranması haqqında danışdı. Liseyin balabilgələrinin hazırladığı “Məktəb Kitabxanaları Günü”nə həsr olunmuş videoçarx təqdim edildi. Hədəf liseyində kitab və kitabxana işinin təşkili prosesində həyata keçirilən layihələr haqqında məlumat verildi.
Yazıçı, uşaqlar üçün elmi-kütləvi kitablar və elmi-fantastik povestlər müəllifi, pedaqoq, riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Reyhan Yusifqızı ilk kitablardan, əlyazmalardan, orta əsr kitabxanalarından danışdı. Öz kitabları haqqında balabilgələrə məlumat verdi və onların suallarını cavablandırdı.
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Mərkəzi Elmi kitabxanasının elmi katibi Şəbnəm Rüstəmova “Rəqəmsal dövrdə kitabxananın rolu” mövzusunda çıxış etdi. Mərkəzi Elmi kitabxananın “100 illik tarix” filmindən kadrlar nümayiş olundu.
“Xan Nəşriyyatı"nın rəhbəri, yazıçı, naşir Səbuhi Şahmursoy balabilgələrlə kitabxana işinin əhəmiyyətindən, kitabın həyatımızdakı vacib rolundan danışdı.
Yazıçı, redaktor, tarixçi Xəyalə Murad “Məktəb kitabxanası – ilk ilham mənbəyim” mövzusunda danışdı.

В Насиминском корпусе Лицея Hədəf STEAM состоялось мероприятие, посвящённое Международному дню школьных библиотек.
Мероприятие открыла заведующая библиотекой филиала Закия Мамедова, которая рассказала о сути этого дня и истории его возникновения. Был представлен видеоролик, подготовленный учащимися лицея, посвящённый Дню школьных библиотек. Также была предоставлена информация о проектах, реализованных в лицее в рамках организации библиотечного дела и пропаганды книги.
Писатель, автор научно-популярных и научно-фантастических произведений для детей, педагог, кандидат философских наук по математике, доцент Рейхан Юсифгызы рассказала о первых книгах, рукописях и средневековых библиотеках. Она также познакомила учеников со своими книгами и ответила на их вопросы.
Учёный секретарь Центральной научной библиотеки НАНА Шебнем Рустамова выступила с докладом на тему «Роль библиотеки в цифровую эпоху». Были показаны кадры из фильма Центральной научной библиотеки «100-летняя история».
Руководитель издательства «Хан Нэшрият», писатель и издатель Сабухи Шахмурсой рассказал учащимся о важности библиотечного дела и о роли книги в нашей жизни.
Писатель, редактор и историк Хаяла Мурад выступила с речью на тему «Школьная библиотека — мой первый источник вдохновения».