İkinci Türk İnteqrasiya Olimpiadası keçiriləcəkdir.
II Türk İnteqrasiya Olimpiadası (TİO) türk dövlətləri və milli qurumlarının məktəbliləri arasında keçiriləcək olimpiadadır.
Bu olimpiada, türk xalqlarının "Dildə, fikirdə, işdə birlik" şüarının fərqində olmalarını və gənclərin qardaş xalqların nümayəndələri ilə təhsil yolu vasitəsilə birləşməsini hədəfləyir.
TİO, Fənlərin Dostluğu Olimpiadası (FDO) əsasında yaradılıb. FDO 2009-cu ildən Hədəf Şirkətlər Qrupuna daxil olan "Hədəf Nəşrləri" tərəfindən təsis edilib. 14 buraxılışı baş tutan FDO-da suallar inteqrativ formatda hazırlanır, bir sualın şərtində və cavab variantlarında 2–5 fənnin inteqrasiyası öz əksini tapır. TİO-da hər sualda inteqrasiya olunacaq fənlərdən biri mütləq türk dünyasının coğrafiyası, ədəbiyyatı, tarixi, mədəniyyəti və ortaq elmi haqqında olacaq.
Olimpiadanın əsas məqsədi:
Olimpiadanın əhatə dairəsi – Azərbaycan, Türkiyə, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Türkmənistan, QKTC, Tatarıstan, Krım, Qaraçaylar, Qaqauzya, Çuvaşıstan, Özbəkistan, Bolqarıstan, Başqurdustan, Altay, Tuva, Saxa, Yakutiya, Xakasiya, Qərbi Trakya, Uyğurstan, Güney Azərbaycan, Kərkük türkləri, Gürcüstan (Borçalı) və s.
Olimpiadada iştirak şərtləri:
Olimpiada iki mərhələdə baş tutacaq:
Ölkə seçim mərhələsi – 06 aprel 2025-ci il tarixdə hər ölkə öz seçim turunu online şəkildə təşkil edəcək.
Final mərhələsi – 03 may 2025-ci il tarixdə Bakı şəhərində keçiriləcək.
Olimpiadada 60 dəqiqə müddətində şagirdlər 20 sualı cavablandıracaqlar. Qiymətləndirmə sualların çətinlik dərəcəsinə görə aparılacaq:
Maksimum bal 100-dür.
Olimpiadanın təşkilatçıları Hədəf Şirkətlər Qrupu, TÜRKSOY, Azərbaycan Atatürk Mərkəzi, Qazaxıstan Turan Universiteti, Doğu Akdeniz Universitetidir.
Olimpiada təşkilatçıların və tərəfdaşların maliyyə dəstəyi ilə təşkil olunacaqdır.
Əlavə məlumat və qeydiyyat üçün Hədəf Olimpiada Mərkəzinin www.tio.edu.az rəsmi saytına müraciət edə bilərsiniz.

The 2nd Turkic Integration Olympiad (TIO) is an academic competition for school students from Turkic states and national communities.
This Olympiad aims to foster the awareness of the slogan "Unity in Language, Thought, and Work" among Turkic nations and to bring young generations together through education.
TIO is based on the Friendship of Sciences Olympiad (FDO), which was established in 2009 by Hedef Publishing, a company within the Hedef Group of Companies. Over 14 editions of FDO have taken place, with questions designed in an integrative format, combining elements from 2 to 5 subjects. In TIO, at least one subject in each question will be related to the geography, literature, history, culture, or shared scientific heritage of the Turkic world.
The Olympiad will include students from Azerbaijan, Turkey, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Turkmenistan, the Turkish Republic of Northern Cyprus (TRNC), Tatarstan, Crimea, Karachays, Gagauzia, Chuvashia, Uzbekistan, Bulgaria, Bashkortostan, Altai, Tuva, Sakha-Yakutia, Khakassia, Western Thrace, East Turkestan (Uyghur region), South Azerbaijan, Kirkuk Turks, Borchali (Georgia), and other regions.
Participants will answer 20 questions within 60 minutes. Scoring will be based on the difficulty level of the questions:
The Olympiad is organized by Hedef Group of Companies, TÜRKSOY, the Azerbaijan Atatürk Center, Kazakhstan Turan University, and Eastern Mediterranean University.
The event will be funded and supported by organizers and partner institutions.
For additional information and registration, visit the official website of Hedef Olympiad Center: www.tio.edu.az