HƏDƏF LİSEYİ – IB BEYNƏLXALQ MƏKTƏBİ OLMAQ YOLUNDA İLK ADDIMLARINI ATDI
Hədəf Liseyi beynəlxalq təhsil arenalarında yeni və əhəmiyyətli bir mərhələyə qədəm qoyur. Lisey artıq IB (International Baccalaureate) proqramını tətbiq etmək məqsədilə ilkin hazırlıqlara start verib.
Bu istiqamətdə həm xarici ekspertlərin, həm də liseyin təcrübəli yerli mütəxəssislərinin iştirakı ilə geniş tərkibli fikir mübadiləsi aparılıb. Müzakirələr zamanı Hədəf Konsepti ilə IB təhsil fəlsəfəsinin əsas dəyərləri arasında mühüm uyğunluqlar və ortaq yanaşmalar vurğulanıb.
Yeni proqramın əsas tədris və idarəetmə bazası olaraq Hədəf STARS CAMPUS müəyyən edilib. Eyni zamanda IB modelinə uyğun təhsil yanaşmalarının Hədəf Liseyinin digər filiallarında da mərhələli şəkildə tətbiqi nəzərdə tutulur.
Qeyd edək ki, hazırda Hədəf Liseyi həm Beynəlxalq Kembric (Cambridge International), həm də STEAM proqramları üzrə akkreditasiyaya malikdir və bu statusu ilə ölkənin qabaqcıl beynəlxalq məktəbləri sırasında qərarlaşıb. IB sisteminə inteqrasiya ilə Hədəf Liseyi şagirdlərinə daha geniş perspektivlər və qlobal təhsil imkanları təqdim edəcək.
Təqdimat və fikir mübadiləsi iclasında Hədəf Liseyinin qurucu direktoru Şəmil Sadıq, icraçı direktor Nizami Hüseynov, STARS CAMPUS-un icraçı direktoru Şəmsəttin Bəşər və IB təcrübəsi ilə seçilən mütəxəssis Ebru Hezen tədbirdə aktiv iştirak ediblər. Ebru Hezen Beynəlxalq Bakalavriya (IB) sistemində, xüsusilə IB Proqramını (PYP) tətbiq edən məktəblərdə sinif müəllimi və koordinator kimi çalışıb.

Hədəf Lyceum is entering a new and significant phase in the international education arena. The school has officially begun preliminary preparations to implement the International Baccalaureate (IB) program.
In this direction, a broad exchange of ideas has taken place with the participation of both foreign experts and the school’s experienced local specialists. During the discussions, important alignments and shared approaches between the Hədəf Concept and the core values of the IB educational philosophy were emphasized.
The main teaching and administrative base for the new program has been designated as Hədəf STARS CAMPUS. At the same time, it is planned to gradually implement IB-aligned educational approaches in other branches of Hədəf Lyceum.
It is worth noting that Hədəf Lyceum is currently accredited for both the Cambridge International and STEAM programs, placing it among the leading international schools in the country. With integration into the IB system, Hədəf Lyceum will offer its students broader perspectives and global educational opportunities.
The presentation and idea exchange meeting was actively attended by the school’s founding director Shamil Sadiq, executive director Nizami Huseynov, STARS CAMPUS executive director Shamsaddin Bashar, and IB expert Ebru Hezen. Ebru Hezen has worked as a classroom teacher and coordinator in schools implementing the IB Program (PYP) and is known for her experience in the IB system.
This new initiative by Hədəf Lyceum marks the beginning of another prestigious stage in international education.