HƏDƏF LİSEYİ – IB BEYNƏLXALQ MƏKTƏBİ OLMAQ YOLUNDA İLK ADDIMLARINI ATDI
Hədəf Liseyi beynəlxalq təhsil arenalarında yeni və əhəmiyyətli bir mərhələyə qədəm qoyur. Lisey artıq IB (International Baccalaureate) proqramını tətbiq etmək məqsədilə ilkin hazırlıqlara start verib.
Bu istiqamətdə həm xarici ekspertlərin, həm də liseyin təcrübəli yerli mütəxəssislərinin iştirakı ilə geniş tərkibli fikir mübadiləsi aparılıb. Müzakirələr zamanı Hədəf Konsepti ilə IB təhsil fəlsəfəsinin əsas dəyərləri arasında mühüm uyğunluqlar və ortaq yanaşmalar vurğulanıb.
Yeni proqramın əsas tədris və idarəetmə bazası olaraq Hədəf STARS CAMPUS müəyyən edilib. Eyni zamanda IB modelinə uyğun təhsil yanaşmalarının Hədəf Liseyinin digər filiallarında da mərhələli şəkildə tətbiqi nəzərdə tutulur.
Qeyd edək ki, hazırda Hədəf Liseyi həm Beynəlxalq Kembric (Cambridge International), həm də STEAM proqramları üzrə akkreditasiyaya malikdir və bu statusu ilə ölkənin qabaqcıl beynəlxalq məktəbləri sırasında qərarlaşıb. IB sisteminə inteqrasiya ilə Hədəf Liseyi şagirdlərinə daha geniş perspektivlər və qlobal təhsil imkanları təqdim edəcək.
Təqdimat və fikir mübadiləsi iclasında Hədəf Liseyinin qurucu direktoru Şəmil Sadıq, icraçı direktor Nizami Hüseynov, STARS CAMPUS-un icraçı direktoru Şəmsəttin Bəşər və IB təcrübəsi ilə seçilən mütəxəssis Ebru Hezen tədbirdə aktiv iştirak ediblər. Ebru Hezen Beynəlxalq Bakalavriya (IB) sistemində, xüsusilə IB Proqramını (PYP) tətbiq edən məktəblərdə sinif müəllimi və koordinator kimi çalışıb.

Лицей Hədəf делает первые шаги на пути к статусу международной школы IB
Лицей Hədəf вступает в новый и важный этап на международной образовательной арене. Школа начала предварительную подготовку к внедрению программы International Baccalaureate (IB).
В этом направлении состоялся широкий обмен мнениями с участием как зарубежных экспертов, так и опытных местных специалистов лицея. В ходе обсуждений были подчеркнуты важные совпадения и общие подходы между концепцией Hədəf и основными ценностями образовательной философии IB.
Основной учебной и административной базой новой программы определён кампус Hədəf STARS. Также планируется поэтапное внедрение образовательных подходов, соответствующих модели IB, в других филиалах лицея Hədəf.
Следует отметить, что в настоящее время лицей Hədəf аккредитован по программам Cambridge International и STEAM, что делает его одним из ведущих международных учебных заведений страны. Интеграция в систему IB предоставит учащимся лицея более широкие перспективы и глобальные образовательные возможности.
Во встрече по презентации и обмену мнениями активно участвовали основатель лицея Шамиль Садыг, исполнительный директор Низами Гусейнов, исполнительный директор STARS CAMPUS Шамсеттин Башар и эксперт по IB Эбру Хезен. Эбру Хезен имеет опыт работы учителем и координатором в школах, реализующих программу IB (PYP), и известна своей экспертизой в этой системе.
Эта новая инициатива лицея Hədəf знаменует собой начало ещё одного престижного этапа в международном образовании.