Sertifikasiya: Praktik fənlər niyə nəzəri imtahanla qiymətləndirilir?
Bu il Tarix, Fiziki tərbiyə, Musiqi, Texnologiya və Təsviri incəsənət fənləri üzrə müəllimlər ilk dəfə sertifikasiya prosesinə cəlb olunacaqlar.
Qeyd edək ki, tarix fənni istisna olmaqla, sadalanan fənlər əsasən praktik xarakter daşıyır. Buna baxmayaraq, sertifikasiya imtahanı elektron formatda keçiriləcək və praktiki deyil, nəzəri bilikləri ölçəcək.
Bu məqamda sual yaranır: praktik yönümlü fənlər üzrə müəllimlər digər fənlər kimi eyni formatda imtahan verməlidirmi? Bu sahədə hər hansı dəyişiklik edilməsinə ehtiyac varmı?
AzEdu.az-a mövzu ilə bağlı filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Şəmil Sadiq açıqlama verib.
Müsahibimiz bildirib ki, sertifikasiyanın ilk mərhələsində nəzəri biliklərin yoxlanılması doğru yanaşmadır:
“Əvvəlcədən qeyd edim ki, praktik fənlərin yalnız nəzəri biliklər əsasında qiymətləndirilməsi ideal yanaşma deyil. Lakin prosesin içində olan biri kimi hesab edirəm ki, sertifikasiyanın birinci mərhələsində məhz nəzəri biliklərin yoxlanılması müəyyən mənada zəruridir.
Çünki iştirakçı sayı çox olduqda praktik bacarıqların ölçülməsi, qiymətləndirilməsi və obyektiv meyarlarla dəyərləndirilməsi kifayət qədər çətin və ağır prosesdir. Elektron imtahan formatı isə bu mərhələdə obyektivliyin təmin olunmasına daha çox xidmət edir”.
“Müəllim” adı daşıyan şəxs yalnız praktik bacarıqla kifayətlənməməlidir:
“Bəzən musiqi müəllimi elə düşünür ki, yaxşı piano çalmaq müəllim olmaq üçün yetərlidir, yaxud təsviri incəsənət müəllimi hesab edir ki, yaxşı rəssam olmaq avtomatik olaraq yaxşı müəllim olmaq deməkdir. Halbuki müəllimlik sırf bacarıq nümayişi deyil, pedaqoji prosesdir. Bu prosesdə savad, düzgün nitq, metodik yanaşma, şagirdlə fərdi ünsiyyət bacarığı və geniş dünyagörüş həlledici rol oynayır.
Bu baxımdan, sertifikasiyanın ilk mərhələsində nəzəri biliklərin yoxlanılmasını doğru hesab edirəm. Bununla belə, inanıram ki, yaxın gələcəkdə praktik fənn müəllimlərinin peşəkarlığı yalnız imtahan nəticələri ilə deyil, onların illik fəaliyyəti, gördüyü işlər, əldə etdiyi nəticələr və layihə əsaslı performansı üzərindən qiymətləndiriləcək”.

Сертификация: Почему практические предметы оцениваются с помощью теоретического экзамена?
В этом году учителя истории, физического воспитания, музыки, технологии и изобразительного искусства будут впервые привлечены к процессу сертификации.
Стоит отметить, что, за исключением истории, перечисленные предметы носят в основном практический характер. Несмотря на это, сертификационный экзамен будет проводиться в электронном формате и будет оценивать не практические, а теоретические знания.
В связи с этим возникает вопрос: должны ли учителя практических предметов сдавать экзамен в том же формате, что и другие? Есть ли необходимость в каких-либо изменениях в этой сфере?
Своим мнением по этому вопросу с порталом AzEdu.az поделился доктор философии по филологии Шамиль Садиг.
Наш собеседник отметил, что проверка теоретических знаний на первом этапе сертификации является правильным подходом:
«Прежде всего отмечу, что оценка практических предметов исключительно на основе теоретических знаний не является идеальным подходом. Однако, как человек, знакомый с процессом изнутри, я считаю, что на первом этапе сертификации проверка именно теоретических знаний в определенной степени необходима.
Поскольку при большом количестве участников измерение, оценка и определение объективных критериев практических навыков — это довольно сложный и трудоемкий процесс. Формат электронного экзамена на данном этапе в большей степени служит обеспечению объективности».
Человек, носящий звание «Учитель», не должен ограничиваться только практическими навыками:
«Иногда учитель музыки думает, что умения хорошо играть на пианино достаточно, чтобы быть учителем, или учитель изобразительного искусства считает, что быть хорошим художником — значит автоматически быть хорошим учителем. Однако учительство — это не просто демонстрация навыков, это педагогический процесс. В этом процессе решающую роль играют грамотность, правильная речь, методический подход, навыки индивидуального общения с учеником и широкий кругозор.
С этой точки зрения я считаю правильной проверку теоретических знаний на первом этапе сертификации. Тем не менее, я верю, что в ближайшем будущем профессионализм учителей практических предметов будет оцениваться не только по результатам экзаменов, но и на основе их годовой деятельности, проделанной работы, достигнутых результатов и проектной деятельности».