Sertifikasiya: Praktik fənlər niyə nəzəri imtahanla qiymətləndirilir?
Bu il Tarix, Fiziki tərbiyə, Musiqi, Texnologiya və Təsviri incəsənət fənləri üzrə müəllimlər ilk dəfə sertifikasiya prosesinə cəlb olunacaqlar.
Qeyd edək ki, tarix fənni istisna olmaqla, sadalanan fənlər əsasən praktik xarakter daşıyır. Buna baxmayaraq, sertifikasiya imtahanı elektron formatda keçiriləcək və praktiki deyil, nəzəri bilikləri ölçəcək.
Bu məqamda sual yaranır: praktik yönümlü fənlər üzrə müəllimlər digər fənlər kimi eyni formatda imtahan verməlidirmi? Bu sahədə hər hansı dəyişiklik edilməsinə ehtiyac varmı?
AzEdu.az-a mövzu ilə bağlı filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Şəmil Sadiq açıqlama verib.
Müsahibimiz bildirib ki, sertifikasiyanın ilk mərhələsində nəzəri biliklərin yoxlanılması doğru yanaşmadır:
“Əvvəlcədən qeyd edim ki, praktik fənlərin yalnız nəzəri biliklər əsasında qiymətləndirilməsi ideal yanaşma deyil. Lakin prosesin içində olan biri kimi hesab edirəm ki, sertifikasiyanın birinci mərhələsində məhz nəzəri biliklərin yoxlanılması müəyyən mənada zəruridir.
Çünki iştirakçı sayı çox olduqda praktik bacarıqların ölçülməsi, qiymətləndirilməsi və obyektiv meyarlarla dəyərləndirilməsi kifayət qədər çətin və ağır prosesdir. Elektron imtahan formatı isə bu mərhələdə obyektivliyin təmin olunmasına daha çox xidmət edir”.
“Müəllim” adı daşıyan şəxs yalnız praktik bacarıqla kifayətlənməməlidir:
“Bəzən musiqi müəllimi elə düşünür ki, yaxşı piano çalmaq müəllim olmaq üçün yetərlidir, yaxud təsviri incəsənət müəllimi hesab edir ki, yaxşı rəssam olmaq avtomatik olaraq yaxşı müəllim olmaq deməkdir. Halbuki müəllimlik sırf bacarıq nümayişi deyil, pedaqoji prosesdir. Bu prosesdə savad, düzgün nitq, metodik yanaşma, şagirdlə fərdi ünsiyyət bacarığı və geniş dünyagörüş həlledici rol oynayır.
Bu baxımdan, sertifikasiyanın ilk mərhələsində nəzəri biliklərin yoxlanılmasını doğru hesab edirəm. Bununla belə, inanıram ki, yaxın gələcəkdə praktik fənn müəllimlərinin peşəkarlığı yalnız imtahan nəticələri ilə deyil, onların illik fəaliyyəti, gördüyü işlər, əldə etdiyi nəticələr və layihə əsaslı performansı üzərindən qiymətləndiriləcək”.

This year, teachers of History, Physical Education, Music, Technology, and Fine Arts will be involved in the certification process for the first time.
It should be noted that, with the exception of History, these subjects are primarily practical. Nevertheless, the certification exam will be held in an electronic format and will assess theoretical knowledge rather than practical skills.
At this point, a question arises: should teachers of practical subjects take the exam in the same format as others? Is there a need for any changes in this area?
Dr. Shamil Sadiq, Doctor of Philosophy in Philology, shared his views on the subject with AzEdu.az.
Our interviewee stated that checking theoretical knowledge in the first stage of certification is a correct approach:
"First of all, let me mention that evaluating practical subjects solely based on theoretical knowledge is not an ideal approach. However, as someone involved in the process, I believe that testing theoretical knowledge in the first stage of certification is necessary to some extent.
Because when the number of participants is high, measuring and evaluating practical skills based on objective criteria is a quite difficult and arduous process. The electronic exam format serves better to ensure objectivity at this stage."
A person who bears the title of "Teacher" should not be satisfied with practical skills alone:
"Sometimes a music teacher thinks that playing the piano well is enough to be a teacher, or a fine arts teacher believes that being a good artist automatically means being a good teacher. However, teaching is not just a demonstration of skill; it is a pedagogical process. In this process, literacy, correct speech, methodical approach, individual communication skills with students, and a broad outlook play a decisive role.
From this point of view, I consider it correct to check theoretical knowledge in the first stage of certification. However, I believe that in the near future, the professionalism of practical subject teachers will be evaluated not only by exam results but also through their annual activities, their work, the results achieved, and project-based performance."